5 niebanalnych pomysłów na stojaki rowerowe

5 niebanalnych pomysłów na stojaki rowerowe

Stojaki rowerowe są jednym z głównych elementów małej architektury. Często jednak ten element jest niedoceniany i zaniedbywany przez designerów, którzy znacznie większą uwagę przywiązują np. do ławek. Wiele przykładów ze świata pokazuje jednak, że nie jest to regułą i stojak rowerowy również może być wyjątkowym meblem miejskim.

Niecodzienny pomysł przedstawiła hiszpańska firma Santa & Cole. Model Táctil (z hiszp. dotykowy) wykonany jest z Cortenu – stali o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne. Charakterystyczną cechą tego materiału jest wygląd powłoki ochronnej przypominający rdzę. Sojak wykonany jest z pojedynczego elementu stali o grubości 15 mm, szerokości 200 mm i wysokości 900 mm. Interesującym rozwiązaniem jest otwór wewnątrz stojaka wykonany techniką cięcia tlenowego. Wnętrze stojaka wycięte jest na kształt ludzkiej dłoni. Producent podaje, że poza funkcją stojaka rowerowego może pełnić również funkcję słupka parkingowego.

02_Tactilbici_ElkerAzqueta_2008_1411457469-O3

Włoski producent mebli miejskich, firma Metalco posiada w ofercie bardzo interesujący model stojaków rowerowych w kształcie klucza. Model Chiave (z wł. klucze) zbudowany jest z dwóch arkuszy blachy stalowej, które połączone są ze sobą przy podstawie i dodatkowo dla wzmocnienia konstrukcji w dwóch miejscach przy użyciu rurek ze stali nierdzewnej. Stojaki mają kilka opcji wykończenia. Mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, stali Corten lub ze stali ocynkowanej i pomalowanej na jeden z 29 kolorów.

move_bike_rack

Spektakularny stojak rowerowy autorstwa studia projektowego Knowhow Shop z Los Angeles to jedna z najbardziej oryginalnych propozycji. Inspiracją do stworzenia tego unikalnego mebla miejskiego było pytanie: „Do czego przypiąłbym rower, gdybym był bardzo mały?”. Stojak jest wielkim drewnianym grzebieniem, obok którego nie można przejść obojętnie. Ząbki grzebienia przymocowane są do trzonu przy użyciu techniki łączenia drewna znanej z dekarstwa. Całość dopełnia stalowa rurka malowana proszkowo imitująca włos, która przymocowuje stojak do podłoża.

196227_1280

Bardzo ciekawy przykład stojaków rowerowych usytuowany jest na terenie muzeum sztuk pięknych Minneapolis Institute of Arts. Wykonane ze stalowych rurek pojedyncze stojaki imitują spinacze biurowe. Każdy spinacz jest niezależnym stojakiem przytwierdzonym samodzielnie do podłoża. Ciekawy efekt uzyskano zestawiając ze sobą poszczególne elementy, które różnią się wysokością i kątem pod którym są zamontowane.

paperclip

W amerykańskim mieście Nashville lokalny artysta stworzył stojaki na rowery w kształcie kłódek. Obudowa kłódki wykonana jest z betonu, natomiast pałąk stanowi stalowa rurka. Rozmiar stojaków oraz kształt kłódki sprawiają wrażenie solidności i poczucie bezpieczeństwa o los przypinanych do nich rowerów.

Bike-Rack