Dach zielony wielkości pięciu boisk piłkarskich

Dach zielony wielkości pięciu boisk piłkarskich

Jedno z największych centrów kongresowych Kanady: Vancouver Convention Centre posiada dach zielony o powierzchni 6 akrów. Jest obecnie dziesiątym co do wielkości zielonym dachem na świecie.

Na dachu budynku posadzono około 400 tysięcy sztuk roślin i traw rodzimych odmian. Stanowi on naturalne siedlisko dla ptaków, motyli, owadów i małych ssaków. Na dachu są także cztery ule, z których każdy zasiedlony jest przez liczącą około 60 tysięcy osobników kolonię pszczół wytwarzających miód wykorzystywany przez centrum kongresowe. Dach budynku doskonale wywiązuje się z roli izolatora latem ograniczając do 95 procent współczynnik przenikania ciepła  do wnętrza, a zimą ograniczając straty ciepła o 26 procent. Dach ma zdolność przyjęcia bardzo dużych ilości wody, co biorąc pod uwagę system służący do jej magazynowania sprawia, że nie ma konieczności jego sztucznego nawadniania.

Budynek posiada najwyższy, platynowy certyfikat LEED i jest pierwszym centrum kongresowym na świecie, który mógł pochwalić się jego uzyskaniem. Poza zielonym dachem budynek wyposażony jest w system odsalania wody morskiej, a także morskie pompy ciepła zapewniające ogrzewanie zimą i chłodzenie latem. Fundamenty osadzonego na palach Vancouver Convention Centre tworzą sztuczną rafę będacą siedliskiem wielu gatunków morskich.

6059007979_623af25233_b

5151395132_16ba903a39_b

vcc-grassceiling

1